Domov Blog Turracher Höhe: lyžovačka v Rakúsku

Turracher Höhe: lyžovačka v Rakúsku

od Lukáš Podracký

Čo Vás napadne ako prvé keď sa povie lyžovačka v Rakúsku ? Mňa napadnú dve slová: kvalitné a drahé, ale či to aj tak v skutočnosti je, sa dozviete v tomto článku. 

Lyžovať som sa naučil pred cca 4 rokmi (v 25-tich) a veľmi ma to chytilo, je to úžasný šport, odporúčam každému. Doteraz som vždy lyžoval len na Slovensku a chcel som vyskúšať niečo nové a otestovať aj zahraničné zjazdovky a porovnať ich s našimi.

Hľadali sme s priateľkou lyžiarske stredisko, ktoré nebude od Bratislavy až tak ďaleko a zároveň nám ponúkne veľa zjazdoviek. Keďže sa ešte úplne nepovažujem za super lyžiara, tak mi záležalo, aby stredisko tvorilo hlavne modré a červené zjazdovky.  Po chvíľke hľadania som našiel lyžiarsku oblasť Turracher Höhe v susednom Rakúsku.

Ako sa tam dostať

Najjednoduchšia varianta je ísť samozrejme autom a to bola aj naša doprava. Cesta z Bratislavy trvá autom približne 4 hodiny (360 km) a prevažne idete po diaľnici. Sú aj možnosti vyhnúť sa diaľnici, ale to už nestojí za ten stratený čas a radšej si tých 9,20€/10-dňová za diaľničnú známku zaplaťte. Trasu nájdete TU.

Zisťoval som aj pre tých čo auto k dispozícií nemajú, že sa tam môžu dostať vlakom. Zo stanice Bratislava-Petržalka sa do cieľovej stanice Predlitz Turrach dostanete za 5,20 hod. (samozrejme s prestupmi). Odtiaľ to už je len 18 km do lyžiarskeho strediska, ale ako sa tam dostať ?

Určite by som sa spýtal na vlakovej stanici akým spôsobom sa tam dostanete, ale verím že odtiaľ nejaký autobus, skibus určite chodí alebo vždy je tu možnosť v krajnej núdzi niekoho poprosiť nech Vás tam zavezie, prípadne taxi 😉 .

cestovný poriadok na cp.sk

Kde sa ubytovať

S ubytovaním nebudete mať problém lebo v lyžiarskom stredisku Turracher Höhe a v jeho okolí je veľa možností ako sa ubytovať. Môžte využiť služby hotelov, penziónov, horských chatiek, apartmánov a pod.

Najjednoduchšie ako si nájsť ubytovanie je klasika cez Booking.com (pre tých, ktorý tam ešte nie sú registrovaní mám 10% zľavu na ubytovanie cez tento odkaz – 10% zľava).

My sme boli ubytovaní v krásnej horskej chatovej dedinke MarktlAlm Almhüttendorf Turracher Höhe, ktorá sa nachádza len necelé 2 km od lyžiarskeho strediska Turracher Höhe.

Ubytovanie bolo krásne s veľkou kuchyňou spojenou s obývačkou a dokonca s vyhrievaným podlahovým kúrením. Chatka disponovala vnútornou saunou a horúcou kaďou na terase. Po lyžovačke nám to veľmi bodlo, super relax 🙂 .  


Výborná lokalita ktorá, je stvorená na prechádzky lesom alebo aj pre športovo založených, ktorý radi behajú. Vytvorili tu 1,6 km okruh v ktorom si precvičíte svoje telo a nasávate horský vzduch. 


Dedinka MarktlAlm je stvorená pre rodiny s deťmi, páry, partie kamošov a okrem toho si môžte doniesť aj štvornohého miláčika 🙂 . Je tu možnosť ubytovať sa v chatkách od 4 až po 12 osôb s rôznym vybavením. Predbežný formulár na rezerváciu a kalkuláciu ceny nájdete TU

Mapka pre lepšiu orientáciu:

A čo by to bolo za horskú dedinku keby nemala reštauráciu 😛 . Podľa mapy ju nájdete pod číslom 2 a volá sa Marktlhütte. Najedli sme sa tu výborne a za primerané ceny. Ak neviete nemecky alebo anglicky nevadí lebo my sme tu každý deň vychytali poľskú obsluhu a s tou už sa dohovoríte aj po slovensky 😀 . Prípadne kuchári boli Čech a Slovák, takže určite neodídete s prázdnym žalúdkom.

 

A keď Vám vyjde krásne počasie tak aj takto čarovné MarktlAlm môže vyzerať, romantika ako sa patrí 🙂 ❤ .

 

lyžiarske stredisko Turracher Höhe

Nachádza sa uprostred regiónu Nockberge – na hranici spolkových krajín Korutánsko a Štajersko v 1,763 metroch nad morom. Robí dojem vďaka zaručenej snehovej pokrývke až do 2400 metrov vysokých vrcholov a prírodnému jazeru Turracher See.

Rozmanitosť Turracher Höhe nadchýna tak lyžiarov a snowboardistov, ako aj bežkárov, turistov na snežniciach, prechádzajúcich sa zimnou krajinou, či podnikajúcich lyžiarske túry, korčuliarov a nočných sánkárov. Široké, dlhé svahy a perfektne upravené zjazdovky, ako aj prehľadnosť lyžiarskeho areálu patria k absolútne silným stránkam Turracher Höhe. Takže nie bezdôvodne bolo lyžiarske stredisko v zime 2016 vyhodnotené najväčším svetovým testovacím portálom Skiresort.de za “Popredné lyžiarske stredisko do 60 km zjazdoviek“.

Mapa strediska:

Detailnejšiu mapu a informácie k jednotlivým zjazdovkám nájdete TU.

Vďaka nadmorskej výške 1,763 m nad morom Turracher Höhe patrí k jednému z lyžiarskych stredísk so zaručenou pokrývkou snehu v Rakúsku a prezentuje sa od novembra do mája. Lyžiari a snowboardisti sa môžu nadchýnať z celkového počtu 42 kilometrov zasnežených zjazdoviek až do 2,205 metrov.

modré zjazdovky: 14 km
červené zjazdovky: 24,5 km
– čierne zjazdovky: 3,5 km

Turracher Höhe ponúka:

– 14 lanových dráh a vlekov (jedna kombinovaná lanovka pozostávajúca zo 6-miestnej sedačkovej lanovky a 8-miestnej kabínkovej lanovky, 4 – 6-miestne sedačkové lanovky, 8 vlekov).
– lyžiarska prevádzka od začiatku sezóny do 1.5. od 09:00 do 16:00 hod.
– lyžiarske školy pre lyžiarov, carverov, snowbordistov a bežkárov
– požičovňa lyžiarskej výstroje
nočné lyžovanie každú stredu od 20:00 do 21:30 hodiny pri vleku na cvičnej lúke (Übungswiesenlift)

 

Cenník skipassov:

Ceny sú tu veľmi prijateľné a skoro rovnaké, ak nie v niečom lacnejšie ako u nás doma s porovnaním napr.: lyžiarske stredisko Jasná.

– dospelý: 47,50 €
– študent: 38 €
– senior: 42,50 €
– dieťa: 23,50 €

Viac info k cenám a k viacdňovým skipassom sa dozviete na ich stránke TU.


Turracher Höhe má ako jediné stredisko v Rákusku služby butlerov (lokajov), ktorí sú na svahu takou klasickou službou. Sú tu pre vás každý deň v rámci lyžiarskeho strediska a spríjemňujú malým i veľkým lyžiarom pobyt na zjazdovkách. Usopleným nosom sú podávané vreckovky, červeným tváram opaľovacie krémy, deťom sladkosti a ich rodičom na požiadanie aj z času na čas pohár Prosecca.


Okrem lyžiarskeho strediska nadchýňa Turracher Höhe svojich hostí rajom pre beh na lyžiach. K dispozícii sú štyri rôzne trate o celkovej dĺžke 15 kilometrov. Nespočetné zimné turistické chodníky vedú borovicovými lesmi, cez zasnežené lúky a pozdĺž troch horských jazier. Kto sa chce ešte viac dozvedieť a pokochať sa nádhernou scenériou, vyberie sa na prechádzku na snežniciach. A špeciálne horolezci ocenia Turracher Höhe ako východiskový bod na dlhé lyžiarske túry v biosférovom parku Nockberge. 


Jazero Turracher See, ktoré sa v zime mení na prírodnú ľadovú plochu, ponúka dostatok miesta pre korčuliarov. Aj nadšenci curlingu si tu prídu na svoje pri precvičovaní svojho športu. 


Každý utorok a štvrtok sa od 20.00 do 21.30 hod koná pri lanovke Sonnenbahn nočná sánkovačka. Sánky je možné si vypožičať, odporúča sa včasná rezervácia. Váš butler vás z chatovej dedinky MarktlAlm odvezie až po hotel Jägerwirt. Odtiaľ je to po lanovku Sonnenbahn cca. 5 minút chôdze. Sonnenbahn vás zavezie hore, kde už budú čakať zarezervované sánky. Nočné sánkovanie zaručuje veľa zábavy či už pre malých alebo veľkých. 

Hitom je legendárna horská dráha Nocky Flitzer. Je to veľkolepá a 1,6 km dlhá trasa, ktorá vedie od panoramatickej hornej stanice (2.000 m) štýlovými zákrutami, kužeľmi, vlnovými dráhami a skokmi dolu do Turracher Höhe (1.763 m). Vďaka najmodernejšej a predovšetkým bezpečnej technike je možné spúšťať sa v lete tak aj v zime (v závislosti od snehových a
poveternostných podmienok).

Stravovanie na stredisku je pomerne jednoduché a nájdete ho v údolí, v strede medzi dvoma časťami lyžiarskeho strediska 🙂 . Ceny sa tu pohybujú priemerne okolo 4,50 € za polievku, 13 € za hlavné jedlo a 4 € za veľké pivo. Keď to porovnám s cenami v slovenských strediskách ako Jasná a Vysoké Tatry, až taký veľký rozdiel tam určite nenájdeme 😉 .

 

Po 4 dňoch strávených v stredisku Turracher Höhe v Rakúsku musíme spoločne s priateľkou zhodnotiť, že sme si vybrali veľmi dobre. Okúsili sme nové zjazdovky, služby na úrovni, videli sme neskutočné panoramatické výhľady krajiny a hlavne sme toho zažili kopu nového a krásneho 🙂 .

Keď mám porovnať úroveň kvality svahov, ceny, stravu a služby, tak jednoznačne mi vychádza výhodnejšie Turracher Höhe oproti SR strediskám 🙂 .
A ak sa mám vrátiť k úvodu keď sa povie lyžovačka v Rakúsku a k slovám kvalitné a drahé, tak musím jedno potvrdiť a druhé pozmeniť. Takže čo Vás napadne keď sa povie lyžovačka v Rakúsku ? No predsa kvalitné a výhodné 🙂 . Určite sa sem ešte vrátime !?

You may also like

Zanechať komentár

CommentLuv badge