Domov Blog 2/8 Najvyšší z kraja: Vtáčnik 1346 m n.m.

2/8 Najvyšší z kraja: Vtáčnik 1346 m n.m.

od Lukáš Podracký

Vtáčnik je najvyšší vrch Trenčianskeho kraja a pravdu povediac moc som o ňom nepočul. Nikdy som tam nebol, ale podľa nadpisu rátam, že už začínaš chápať kde tým smerujem a prečo som sa naň vydal.

Začal som váhať či sa vydať sám alebo niekoho zavolať nech mám spoločnosť. Keďže som doteraz ešte nikdy nebol sám na turistike alebo výlete, zvolil som možnosť pre mňa jednoduchšiu a to, že niekoho zlanárim.

Slávovi som dávnejšie sľúbil, keď sa budem chystať na nejaký západo-východo fototrek, že ho zavolám. S mojim plánom súhlasil a aj doprava bola pre mňa / pre nás jednoduchšia keďže mal auto 😀 (aj keby nemal, idem samozrejme busmi = 300 prestupmi 😀 ale tým pádom by som asi išiel sám 😀 ).

Počasie hlásili ukážkové, či na západ slnka, nočnú oblohu s mliečnou dráhou, ale aj na východ slnka. To bolo však pekné, len keď tam človek nikdy nebol tak nevie či sa mu tieto tri ,,disciplíny,, podarí odfotiť. Ešteže existuje facebook a napísal som do skupiny Turistika na Slovensku, aby som sa poradil či je to skôr miesto na západ alebo východ slnka, prípadne oboje 🙂

Nesklamal som sa a ochotní ľudia sa našli, odpovede boli rôzne, ale hlavne od Juraja Lorenčíka dosť nápomocné. Určite odporúčam využiť aj túto možnosť keď si na nejakom kopci nebol/a, či už sa spýtať priamo alebo prípadne využiť vyhľadávaciu lupu vľavo a napísať tam miesto kde chceš ísť. Fotiek je tam neúrekom, tak šanca je celkom slušná, že si ako tak zmapuješ terén do čoho vlastne ideš.

FB pomoc 🙂

Cesta nám autom trvala z Rajeckých Teplíc cca 2,5 hod. do východiskovej dedinky Kľak. Ja ako navigátor som zas nesklamal 😉 (treba sa pochváliť 😀 ). Dedinku Kľak som vybral preto lebo je odtiaľ najkratší výstup na vrch Vtáčnik.

motivácia na začiatok = Vtáčnik strašne ďaleko 😀 

Motivovaný smerovníkom sme výstupali na vrchol za cca 2,5 hod. a trasa to bola veľmi zaujímavá, aj cyklisti by sa tu vedeli vyšantiť.

trasa na Vtáčnik

Najlepší nástroj na vyhľadávanie turistických trás je mapy.hiking.sk ako som to už spomínal v minulom článku o Ďumbieri.

cestičky vhodné aj pre cyklistov (ale nie až na vrchol)

Partizánska chata

Trasu sme zvládli slušne a prišli sme na vrchol Vtáčnika cca 2 hod. pred západom slnka. Väčšinou keď je to pre mňa známejší kopec alebo už som tam bol, chodím hodinku pred západom, aby som si našiel to správne miesto na fotenie.

Keďže sme ho nepoznali a trebalo si zmapovať kde rozložíme stan a nájsť miesto na západ a východ slnka, čas naviac bol len k dobru.

Vtáčnik 1346 m n.m.

Nájdeš tu aj strom na ktorom rastie teplomer a dokonca z Číny 😀

Stromoteplomer made in China

Super miestečko na stan nájdeš kúsok od kríža, keď sa vydáš po cestičke smerom do prava (severo-východne). Bolo pekne kryté stromami proti vetru, obrastené čučoriedkami a dokonca tam bolo aj ohnisko (ehm, nevyužili sme ho 😀 ).

čučoriedky na raňajky padli vhod 🙂

Kúsok ďalej nájdeš dobré miesto na východ slnka (cca 100 m od kríža).

dobrý flek na východ slnka

Miesto na stan a na východ slnka sme zmapovali, našli sme to rýchlo, určite to nájdeš. Išli sme smerom na západ hľadať Horné a Stredné kostolíky odkiaľ by mal byť dobrý výhľad na západ slnka ako mi bolo poradené. Jediné čo sme vedeli, že sa tam ide po modrej značke smerom na Siahy a je to kdesi v polke cesty.

Hľadali sme ich asi hodinu, kde sme nachodili ďalších 6 km behaním hore dole, ale neúspešne. Snažili sme sa hľadať nejaké skalnaté výbežky, aj keď miestami to vyzeralo, že sa k niečomu takému blížime, vždy to bol len klam.

Vracali sme sa naspäť na vrchol a už slnko pomaly zapadalo. Kúsok pred vrcholom sme našli celkom slušné miesto na západ slnka a poklepali sme si po čele. Boli to zbytočné únavne kilometre navyše keď sme mali fajn miesto hneď pod nosom (aj takto sa naberajú skúsenosti 😀 ).

západ slnka na Vtáčniku

zaujímavá obloha 🙂

Blížila sa noc a bol som zvedavý či sa nám obloha krásne vyjasní a budeme môcť nafotiť mliečnu dráhu. Mesiac mal vychádzať niekedy v noci a najväčšia sila mliečnej dráhy by mala byť okolo pol noci.

Východ a západ mesiaca (slnka) a celkovo počasie pozerám na meteoblue, prípadne dobrá stránka ohľadom polohy slnka je suncalc.

mliečna dráha na Vtáčniku

Slávo mi trochu zapózoval

Mliečnu dráhu som fotil druhý krát v živote a prvý krát doma na Slovensku 🙂 viem, že lepšia kvalita sa dá dosiahnuť spájaním viacerých fotiek na seba, ale na začiatok som spokojný. Časom určite vyskúšam miesto jednocvakov, potrápiť sa skladaním 😀

Veľmi dobrá stránka k nočnej oblohe, mliečnej dráhe je Stellarium. Nájdeš tam polohu mliečnej dráhy v danej lokalite a v stanovenom čase a veľa ďalších zaujímavostí.

V stane sme prespali cca 4 hodky a čakala nás posledná ,,disciplína,, a to východ slnka, ktorý vyšiel na jednotku. Najradšej mám práve východ slnka, keď vstaneš a všade okolo teba je slabé svetlo s peknou farebnou oblohou a čakáš na ten magický moment kedy sa slnko pomaly začne predierať cez kopce a osvietia Ťa prvé lúče 🙂

východ slnka na Vtáčniku

Za dobrej viditeľnosti je odtiaľ skvelý výhľad na Strážovské vrchy, Malú Fatru, Tatry, ale aj na Kráľovu hoľu.

výhľad na zobúdzajúce sa Nováky

ja s parťákom Slávom 😉

Super počasie sa potvrdilo a hodnotím to ako veľmi dobrý výlet obohatený o nové zážitky, výhľady, foto-skúsenosti. Ak si si na začiatku vo facebook obrázku všimol, že je to podľa slov Ma Reka skôr kopec na turistiku, tak si myslím, že sa mi podarilo vyvrátiť jeho slová a naplniť pokus o nemožné 🙂

Najvyšší vrch TN kraja je za mnou a čoskoro sa vidíme v ďalšom kraji ? Ak sa Ti článok páčil a inšpiroval som Ťa vyšľapať si na východ či západ slnka, prípadne pokochať sa nočnou oblohou, tak ma veľmi poteší ak ho zazdieľaš medzi kamošov a známych. 

You may also like

Zanechať komentár

CommentLuv badge