Domov Blog Ostrov Pag: kompletný návod + tipy

Ostrov Pag: kompletný návod + tipy

od Lukáš Podracký

Keď sa povie Chorvátsko, predstavím si klasickú dovolenkovú destináciu pre Čechov a Slovákov. Preto ma táto krajina nikdy nelákala. Statočne som sa jej dlho vyhýbal, ale raz to muselo prísť (priateľka ma už dlhšie prehovárala). A keď sa k tomu pridali naši kamaráti, že pôjdeme ako partia už som sa nemohol z toho vyvliecť. Ale stanovil som si ,,podmienky,, že chcem vidieť a zažiť pár vecí lebo nemám rád dovolenky typu cez deň vyvalovačky na pláži a večer chlastačky 😀 Potom z tej dovolenky nič nemám, neužijem si ju. Potrebujem mať aktívnejšiu dovolenku. Spoznať danú krajinu, ale samozrejme si aj oddýchnuť na pláži. Takže mám tu pre Teba kompletný návod a pár tipov čo stojí za zmienku.

 

Doprav sa autom

Do Chorvátska sa môžeš dostať najčastejšie cez Rakúsko a Slovinsko alebo Maďarsko. My sme zvolili lacnejšiu variantu cez Maďarsko. Dôvodom bola hlavne diaľničná známka v Slovinsku, keďže sme tam išli na 6 nocí (+cesta). Museli by sme už kúpiť mesačnú diaľničnú známku a spolu s rakúskou by sa nám to o dosť navýšilo.

Diaľničná známka:
Slovensko – 10€ / 10-dňová
Rakúsko – 8,90€ / 10-dňová
Slovinsko – 15€ / týždenná, 30€ / mesačná
Maďarsko – 2 975 HUF (10 €) / 10-dňová

Keď prejdeš hranice a vstúpiš do Chorvátska tak tam žiadne diaľničné známky nefungujú, ale sú tam mýtnice. Na našej ceste sme prechádzali cez:

Goričan – Zagreb (Sveta Helena) = 42kn (5,70€)

Zagreb (Lučko) – Posedarje / alias kamošove Pojebanie 😀 = 115kn (15,50€)

Ceny jednotlivých mýtnic si vieš pozrieť na oficiálnej stránke HAC alebo veľmi dobrý vyhľadávač na mýtne prechody je TU

Ušetriť vieš pomocou ENC krabičiek, ktoré Ti strhnú z pôvodnej ceny ešte 21% (čoskoro článok).

Odkaz na podrobnú trasu TU

Na ostrov sa vieš okrem trajektovej dopravy dostať aj cez Paški most. Nepýtajú za prechod žiadne poplatky. Pred vstupom je spravená parkovacia plocha s menším občerstvením. Večer pri západe slnka je to tam ešte viac okúzlujúce.

Paški most

Ubytovanie

Ubytovanie si väčšia časť vybavuje až na mieste, ide na blink čo je pre Chorvátsko špecifické. Podľa mňa to nemusí byť vždy dobrý krok. Strácaš prehľad cien v danej lokalite a ubytká v dobrej lokalite sú už vypredané. Aj keď nie si plážový typ, tak hlavnú pláž zas isto nechceš mať 15 min. pešo od ubytka.

Ja som zástanca toho, že si ubytovanie vyhľadávam radšej o dosť skôr ako sa spoliehať, že však niečo nájdeme na poslednú chvíľu alebo dokonca na mieste. Získavam tým väčší prehľad koľko ma vyjde ubytovanie na 1 noc v rôznych častiach daného miesta. A hlavne čo je pre mňa dosť podstatné, že nestrácam čas aj za cenu ušetrenia pár EUR.

My sme hľadali ubytko cez booking a mám s ním veľmi dobré skúsenosti. Keď hľadáš dosť skoro môžeš vychytať lepšiu cenu ako keď ideš na blink. Osobne uprednostňujem len ubytovania s bezplatným stornom.

Výhoda bezplatného storna:
1. vieš do určitého dátumu (niekedy len deň pred príchodom) zrušiť pobyt ak by sa niečo neočakávané vyskytlo
2. vieš sledovať vývoj ceny v tvojom ubytku alebo v iných (ak klesne, stornuješ a prebookuješ)

My sme boli ubytovaní v Apartments Anđelina, ktoré nás vyšlo 133€ na 6 nocí / osoba. Vychádza to 22€ na jednu noc, čo mi prišlo zo začiatku celkom dosť, keď som sa vedel v pomerne drahších krajinách ubytovať za 10€ – 15€. Ale zistil som, že Chorvátsko už nie je také lacné ako kedy si čo som počúval.

Nás išlo 11 ľudí a nájsť schopné ubytko v dobrej lokalite pre taký počet ľudí nie je jednoduché, plus každý ma nejaké svoje požiadavky. Takže vrelo odporúčam toto ubytovanie pre väčšie partie (vonkajšie posedenie s grilom, veľké balkóny).

Majitelia bývajú vedľa cez plot, ale hluk im po večeroch nevadil. Boli veľmi milí, ochotní a po skončení pobytu sme dostali výslužku 2 flašky Travarice 😀 (,,okoštovaná,, až na SR, pre mňa bude už navždy spojovaná s iPhonom)??

Výhľad z ubytka Apartments Anđelina

Čo vidieť:

Pláže

pláž PROSIKA
Hlavná pláž v mestečku Pag. Rátaj, že bude aj veľmi navštevovaná, preľudnená.

Pobrežie – okruhliaková pláž
Vo vode –  jemný štrko-piesok (kľudne bez kúpacích topánok)

pláž Prosika

pláž MADJARICA
Kúsok od pláže Prosika. Je tam múrik čo v poobednajších hodinách vrhá tieň – dobre sa tam spí 😀

Pobrežie – vydláždená/okruhliaková pláž
Vo vode – štrko-piesok

pláž Madjarica

pláž VODICE
Miesto na šnorchlovanie, kde to celkom žije. Našli sme tam kopu zavretých mušiel a rôzne zubaté trčiace mušle zo zeme.

Pobrežie – okruhliakovo-štrková pláž
Vo vode – štrko-piesok, pri vstupe kamene

pláž Vodice

pláž MANDRE
V tejto oblasti je veľa zátok, my sme si akurát vybrali kde bolo plno ježkov 😀 takže jednoznačne topánky do vody, aj keď kamoške to pri jednom nepomohlo. Odporúčam na šnorchlovanie (ježkovia, holotúrie, ryby, mušle…).

Pobrežie – vydláždené
Vo vode – väčšie okruhliaky a veľa ježkov

pláž Mandre

pláž ČISTA PLAŽA
Je tu platené parkovisko 13kn/deň. Išli sme tu z dôvodu, že to má byť piesočnatá pláž. Po príchode som bol prekvapený, že piesok nikde nevidím, len vo vode. A na okolo len štrk s okruhliakmi. Je tu veľmi dlhý pozvoľný vstup, prejdeš sa 😀

Po príchode domov som zistil, že piesočnatá časť sa nachádza od parkoviska ďalej až v takej zátoke, čo vo fotke nižšie je vidno 😀 stáva sa.

Pobrežie – kamenisté / kto sa prejde ďalej aj piesočnaté 😀
Vo vode – na začiatku kamene, potom už len piesok

pláž Čista plaža

pláž ZRĆE
Táto pláž je navštevovaná hlavne mladými ľuďmi. Popri pláži sa tiahnu disko kluby a rôzne adrenalínové atrakcie (viac o Zrće beach čoskoro).

Pobrežie – drobné okruhliaky
Vo vode – drobné okruhliaky

pláž Zrće

Kompletnú mapu s ďalšími plážami nájdeš TU

 

Mesto Pag

Mestečko mi na prvý pohľad pripomína Benátky aj tebe ? Práve tento jediný most mimo Benátok bol vybudovaný v benátskom štýle. Dôvodom je aj to, že Pag bol v 15. storočí predaný Benátkám. Kým dostalo takúto podobu, muselo sa sťahovať až 3-krát.

vstupný most do mestečka Pag

Po prekročení mosta máš pred sebou hneď hlavnú ulicu, kde si vieš nakúpiť suveníry, ale nájdeš tu aj zmenáreň. Táto ulica Ťa dovedie priamo do historického srdca mesta.

hlavná ulica na Trg Petra Krešimira

Trg Petra Krešimira a crkva Marijinog Uznesenja

Na hlavnom námestí si vieš večer na terase vychutnať príjemnú atmosféru, kde pri rytmoch latinsko-amerických tancov sme sa ku miestnym pridali aj my. Kamarát bol bývalý tanečník, tak nás priamo na hlavnom námestí učil pár základných krokov.

Mesto má bohatú históriu s nádhernými uličkami a architektúrou. Reštaurácie s terasami nájdeš hlavne pri pobreží mestečka, kde ponúkajú rôzne morské špeciality.

Trg Petra Krešimira a crkva Marijinog Uznesenja

mapa – mesto Pag centrum

Symbolom mesta Pag je Pažská čipka, ktorú nájdeš všade možne, aj na obale Pažského syra. Juhovýchodne od mesta Pag nájdeš soľné políčka kde vyrábajú Pažskú soľ (vidno ich na fotke nižšie z vyhliadky).

 

Vyhliadka na mesto Pag

Určite nevynechaj túto panoramatickú vyhliadku na zátoku s mestečkom Pag. Ja som si ráno s priateľkou privstal a boli sme si pozrieť východ slnka. Priateľke sa najskôr nechcelo vstávať, ale samého ma nechcela pustiť tak jej nič neostávalo a musela sa pridať 😀 (veľmi obetavá).

Autom od centra mestečka Pag je to cca 5 min. Neboj sa, toto miesto neprehliadneš lebo ide tadiaľ hlavný ťah smerom na sever ostrova.

vyhliadka na mesto Pag

 

Kam sa pozri mimo ostrova Pag

– splav rieku Zrmanja (čoskoro článok)

– návštív prístavné mesto Zadar

 

Jedlo – treba vyskúšať

Určite vyskúšaj rybičky ako sú napr. Pražma, Zubatec alebo mušle, krevety, kalmáre. Tradičným a najznámejším jedlom je Pažský syr, ktorý nájdeš všade v rôznych kombináciach, či už v tuhom stave alebo tiež v ich domácom olivovom náleve.

Čo sme my nevyskúšali, ale počul som, že je tam veľmi dobrá jahňacina a sušená šunka pršut.

Pažský syr

Pre mňa TOP produkt čo som si tam kúpil je šípkový džem od Podravky (prezývka na základke). Určite neodchádzaj domov bez tohto klenotu. Ak tu niekedy pôjdeš, kľudne nakúp o jeden navyše a ja ho od Teba kúpim 😀

šípkový džem Podravka

 

Ceny potravín (rok 2016): 7,5 kn = cca 1€

Pažský syr v náleve 180g – 55,20 kn (7,43€)
Džem Šipak 710g – 19,58 kn (2,64€)
Chleba 500g – 5,93 kn (0,80€)
Paradajky 1kg – 11,99 kn (1,61€)
Pomaranče 1kg – 11,77 kn (1,59€)

Mlieko 1L – 4,49 kn (0,60€)
Čistá voda 3L – 9,99 kn (1,35€)
Džús 1L – 12,49 kn (1,68€)
Pivo čapované 0,5L – 14 kn (1,89€)
Pivo plechovka 0,5L – 9,99 kn (1,35€)
Radler flaška 1,5L – 17,99 kn (2,42€)

Nafta 1L – 8,36 kn (1,13€)

 

Užitočné slovíčka

Dobrý deň – Dobar dan
Dobré ráno – Dobro jutro
Áno – Da
Nie – Ne

Ďakujem – Hvala
Ako sa dostanem – Kako mogu doći do
Koľko stojí ? – Koliko košta ?
Zmenáreň – Mjenjačnica
Zmrzlina – Sladoled
Chlieb – Kruh
Pražma – Orada
Krevety – Račice
Olivový olej – Maslinovo ulje
Alkoholické nápoje – Alkoholna pića


Zažili sme Bóra 

V posledný deň dovolenky na ostrove a pobreží Chorvátska prišla víchrica BÓRA (bura) kedy vietor dosahoval až 150 km/h. S autami na vyhliadke triaslo a nás si vietor len tak pohadzoval zo strany na stranu. Bolo to miestami nepríjemné keď Ťa štrk trafil do hlavy 😀

Miestny nám vraveli, že taký vietor už roky nezažili. Uzavreli Paški most, kde nám hrozilo, že sa na druhý deň nedostaneme domov. Viac o tomto jave TU. Za akých podmienok sme sa dostali domov uvidíš, keď si pozrieš video nižšie.

 

Ešte si nebol v Chorvátsku ? Tak vykroč za zážitkami na ostrov Pag a podeľ sa s kamošmi o tieto tipy zdieľaním.
Ak máš užitočné tipy, ktoré som tu nespomenul, budem rád ak ich napíšeš dole do komentáru.

Na záver si vychutnaj video z tohto Croatia tripu 🙂 

Ak si náročný, tak odkaz na Full HD video je TU (nejde spustiť cez mobil, iba cez počítač) 😀

 

You may also like

Zanechať komentár

CommentLuv badge