Domov Blog Bukovanský mlyn: miesto na južnej Morave, ktoré musíte navštíviť

Bukovanský mlyn: miesto na južnej Morave, ktoré musíte navštíviť

od Lukáš Podracký

Náš výlet na južnú Moravu sa nemohol obísť bez toho, aby sme nenavštívili Bukovanský mlyn. Toto pekné tradičné miesto, Vás uchváti v prvej sekunde. 

Cestou po južnej Morave k Bukovanskému mlynu sa Vám naskytnú úchvatné výhľady na pekné rozkvitnuté žlté lúky posiate repkou olejnou prepletané ďalšími farbami ako zelenou a hnedou. Výlet sme absolvovali v máji, za účelom oddychu a cyklistiky v okolí Kyjova v oblasti Slovácko.

 

Bukovanský mlyn

Bukovanský mlyn

Bukovanský mlyn sa nachádza 5 km od mestečka Kyjov v obci Bukovany. V tomto krásnom areáli sa viete aj ubytovať v tradičných moravských domčekoch.

Zarezervovať ubytovanie si môžte buď priamo cez ich stránku alebo cez booking – (využi 10% zľavu).

ubytovanie v tradičných domčekoch

Veľmi sa mi páčilo vyriešené oddychové miesto pred domčekmi. Vedľa každého stromu je lavička s dreveným sudom slúžiacim ako stôl.

izba v tradičných domčekoch

Aktivity v areáli

Prehliadka mlynu

Veterný mlyn, ktorý je viditeľnou dominantou kopca nad obcou Bukovany u Kyjova, bol postavený a slávnostne otvorený v roku 2004 a jeho tvorcom je pán Josef Kouřil z Kyjova.

Prehliadka mlynu sa koná od 10:00 hod. ktorú zvládnete do 15 minút. Ak ste ubytovaní v areáli Bukovanský mlyn, tak vstupné máte zdarma a ak by ste náhodou neboli, tak musíte si samozrejme zaplatiť vstupné 🙂 .

Keď vyjdete po schodoch na samý vrch mlynu, nájdete tam vyhliadku odkiaľ sú pekné výhľady.

 

Minigolf

Vedľa minigolfu nájdete terasu reštaurácie Bukovanský mlyn kde sa zabavia okrem dospelých pri degustácií grilovaných špecialít a popíjaní moravského vína  😀 sa zabavia aj deti na preliezkach.

Alej českých panovníkov

V septembri 2018 sa medzi Bukovanským mlynom a obcou Ostrovánky slávnostne otvorila Alej českých panovníkov. Jedná sa o jedinečnú turistickú atrakciu, ktorá sa rozprestiera na pozemkoch u Bukovan na 650 metrov dlhej ploche a pozdĺž celej cestičky je vysadená alej listnatých stromov.

Postupne medzi stromy budú umiestnené sochy 79 osobností českých dejín – panovníkov – od tých mýtických až po tie historické. Zatiaľ sú k videniu sochy Praotca Čecha, Kroka, Libuše a Přemysla Oráča a pod. Každý rok je alej rozširovaná o ďalšie sochy.

 

alej českých panovníkov

Bazén

V letných mesiacoch neodmysliteľne patrí možnosť kúpania a ubytovaní hostia majú možnosť využiť vonkajší bazén úplne zdarma. Pri bazéne sú k dispozícii lehátka a trávnatá plocha.

autor foto: Bukovanský mlyn

Areál ponúka ešte ďalšie rôzne aktivity ako napr.: jazda na koni, rekreačná lukostreľba, petang, stolný tenis a nemôže chýbať ani požičovňa bicyklov. Oblasť Slovácko a celkovo južná Morava je oblasť plná cyklotrás a bol by hriech to nevyužiť a nepožičať si bicykel, ak teda nemáte svoj so sebou (viac o cyklotrasách v ďalšom pripravovanom článku).

Reštaurácia Bukovanský mlyn

Súčasťou mlynu je reštaurácia, ktorá ponúka najrôznejšie špeciality tradičnej slováckej a staročeskej kuchyne. Dáte si tu kačacie stehienko s kapustou alebo diviačie stehno so šípkovou omáčkou, prípadne sladký dezert a k tomu samozrejme pohárik dobrého moravského vína 🙂 .

Nájdete tu tiež tradičnú vínnu pivnicu s posedením, kde môžete ochutnať najlepšie vína zo Slováckej vinárskej oblasti. Viac info nájdete TU.

My sme využili služby a areál Bukovanského mlynu na 1 noc a bol to skvelý zážitok. Prostredie bolo tak úžasné v ktorom by som si vedel predstaviť aj vlastnú svadbu 😀 . Náhodou jedna sa konala na druhý deň na tomto krásnom mieste a muselo to byť čarovné. Pre tých čo by tu chceli mať svadbu, viac info nájdete TU.

Ak ste to dočítali až sem, tak ste zistili ako ja, že toto miesto je vhodné pre rodiny s deťmi, pre páry alebo aj pre partie kamošov. Už keď sme odtiaľ odchádzali vedel som, že sa tu chcem ešte vrátiť 🙂 . Poteší ma ak tento článok zazdieľate medzi svojich známych a budem ešte radšej ak sa podelíte o svoje zážitky a tipy z Južnej Moravy do komentáru ? . 

You may also like

Zanechať komentár

CommentLuv badge