Domov Blog Ako sa dostať na Chopok 2024 m n. m.

Ako sa dostať na Chopok 2024 m n. m.

od Lukáš Podracký

Chopok je druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier a môže ho zdolať skoro každý. Máš dve možnosti ako sa naň dostať, buď si to oddrieš pešo alebo sa vyvezieš lanovkou.

Prvý októbrový víkend sme sa s priateľkou vydali do Demänovskej doliny, bolo krásne jasno a teplúčko. Pôvodne som myslel, že dáme Demänovskú jaskyňu slobody a zároveň aj Chopok, ale keďže sme bez auta a spoliehame sa na vlaky a autobusy, časovo by to bolo náročnejšie. Jasneže by sa to dalo stihnúť, ale nechcel som to hrotiť a ísť vlakom okolo šiestej ráno a o vstávaní ani nevravím 😀 .

Počasie hlásili úžasné, vystihli sme Babie leto, tak by bola škoda ho zabiť v jaskyni. Však predsa tam môžme ísť aj inokedy, keď bude kľudne pršať 🙂

 

Ako sa bez auta dostať do Demänovskej doliny

Podľa mňa je najlepší vyhľadávač CP.sk , s ktorým nájdeš vlakové alebo autobusové spoje jednoducho a rýchlo. Ako sa vraví: ,,Aj majster tesár sa utne,, a to je prípad aj tohto vyhľadávača. Hľadal som spoj zo Žiliny do Demänová,rázc. a našlo mi len 10 minútový prestup medzi vlakom (osobákom) a autobusom. Vzdialenosť medzi týmito stanicami je veľmi krátka, čo za normálnych podmienok stíhaš úplne v pohode, ale poznám naše meškajúce vlaky 😀 .

Vyskúšal som vyhľadať spoje osobitne a aha ho, našlo mi o 5 minút skorší odchod rýchlikom s lepšou časovou rezervou ako v prvom prípade.

CP.sk – vyhľadávač cestovného poriadku

Samozrejme som mal pravdu, meškanie sme mali a to dokonca 30 minút ? , takže nakoniec sme mali skvelých 10 minút na prestup. Ponaučenie: keď nevyhovuje prestup, vyskúšaj si ho vyhľadať osobitne.

Vystúpili sme už v Demänovej, rázc. lebo sme tam mali zajednané ubytko, ale ak chceš ísť priamo pod Chopok, vyvez sa na konečnú Demänovská Dolina,,Jasná.

 

Ak sa neponáhľaš, ubytuj sa 

S priateľkou sme mali v tom období polročné výmesačie, tak sme to pekne spojili a spravili si peknú romantiku. Využili sme služby ubytovania Tatraline a musím zhodnotiť, že nás milo prekvapili 🙂 .

Ubytovanie bolo moderne zariadené, každá izba mala súkromný vchod a pre tých čo majú auto je tu strážené parkovisko. Veľmi pozitívne na nás zapôsobilo, že sme mali aj vlastnú terasu s výbehom 😀 . Neďaleko je obchod, reštika aj zastávka na podnikanie výletov po Demänovskej doline (cca 7 min. pešo).

Oplatí sa navštíviť aj hornú časť motelu kde je bar a kaviareň s panoramatickým výhľadom na Nízke a Západné Tatry 🙂 .

A keď Vám vyjde jasná noc, tak z motela sa môže stať milión hviezdičkový hotel 😉 .

Nočné divadlo z terasy 🙂 (Mliečna dráha) 
Veľký voz nad Tatraline

Toto ubytko nájdeš v Demänovej vo výbornej lokalite, odkiaľ môžeš podnikať výlety do Demänovskej doliny, ísť si zalyžovať na Chopok alebo sa vyblbnúť do Tatralandie 😉 .

 

Ako zdolať Chopok 

Pešo:

Okolo vrcholu Chopku som išiel min. 5 krát, ale zdolal som ho len (až) 3-krát. Dôvodom bolo vždy málo času lebo väčšinou sme sa náhlili dole ku autu, na autobus alebo ďalej po hrebeni a to je od chaty Kamienky len blbých 10 min. (aj tých je niekedy dobrých) 😀 .

Pešo môžeš ísť zo severu od konečnej zástavky Demänovská Dolina,,Jasná a smerom popod lanovky. Cesta Ti zaberie 3 hod. hore k vrchnej stanici lanoviek a potom už len 10 min. na vrchol. Naspäť úplne dole je to už o čosi rýchlejšie, o cca 1 hod. menej, teda 2 hod.

trasa zo severu na Chopok – mapy.hiking.sk

Druhá možnosť je ísť z južnej strany od Trangošky/Srdiečka a cesta Ti zaberie tak isto ako zo severu (3 hod.) 😀 takže je to viac menej za jedno.

trasa z juhu na Chopok 

Prípadne je to dobré spojiť aj s návštevou najvyššieho vrchu Nízkych Tatier – Ďumbierom a dať si krásnu hrebeňovku. Tá sa väčšinou absolvuje z južnej strany od Trangošky/Srdiečka, kde si môžeš nechať auto a po hrebeni si spravíš pekný oblúk naspäť na to isté miesto kde si začínal.

hrebeňovka Trangoška – Ďumbier – Chopok – Trangoška

Absolvoval som túto hrebeňovku 3-krát, 2-krát som ju začínal Trangoška – Ďumbier – Chopok – Trangoška a raz opačne Trangoška – Chopok – Ďumbier – Trangoška . Určite odporúčam začínať túto hrebeňovku najskôr smerom na Ďumbier lebo pri šlapaní na hor sa Ti naskytnú krajšie pohľady a zároveň po 2 hod. šlapania si môžeš dať chladené pivko na Chate. gen. M. R. Štefánika ako sa štverať najskôr na Chopok popod lanovky čo Ti zaberie 3 hod. bez nejakého check pointu 😀 .

Lanovkou:

Lanovkou na Chopok môžeš ísť tak isto z južnej alebo severnej strany, to už je na tebe (viac ľudí volí zo severu) 😉 . Určite si, ale pred tým pozri časy prevádzky lanovky lebo v každom období sa líši, tie nájdeš TU.

mapa lanoviek

 

Cena obojsmernej lanovky pre:
– dospelých je 22 € + 2 € záloha za kartičku
seniorov 18 € + 2 € záloha
– deti 15 € + 2 € záloha

Viac info k cenám ku jednosmerným lístkom a iných zľavách nájdeš v cenníku.

 

Zohrej sa na Kamienke 

Zohriať sa a dať si niečo teplé do žalúdka môžeš na Kamennej chate pod Chopkom (Kamienke). Všetky podstatné info o otváracej dobe, počasí, možnosti nocľahu až po live webcam nájdeš na ich stránke TU.

Kamenná chata pod Chopkom 1 985 m n.m.

spokojná turistka 😀 ?

 

Chopok 2 024 m n. m. 

Ako som už spomínal z vrchnej stanice lanovky už je to len cca 10 min. na vrchol Chopku a tie výhľady stoja zato 🙂 .

 

Ak si ešte nebol na Chopku, tak nie je načo čakať a zober rodinu, kamarátov a zaži niečo nové ?? . Potešíš ma ak tento článok zazdieľaš medzi známych a podelíš sa o svoje zážitky do komentu pod článok.

 

You may also like

1 komentár

Sabbir 1. mája 2024 - 19:46

Very helpful! thank you for the Blog Commenting Sites list, it is very helpful, I was searching for some valuable links. Good work, and keep sharing your research and knowledge… Thank you again…

Odpoveď

Zanechať komentár

CommentLuv badge